Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Więcej widoków

Ołtarz Wita Stwosza - seria 7 srebrnych monet; 1 dolar

Utrwalenie na rewersach wizerunku OŁTARZA WITA STWOSZA  – najcenniejszego zabytku Kościoła Mariackiego w Krakowie

Produkt wyprzedany.

Pozostało 0 sztuk.

Cena: 189 zł

Teraz: 179 zł

Ołtarz Wita Stwosza – seria siedmiu srebrnych monet kolekcjonerskich
 
 
Monety wykonane zostały w Mennicy Polskiej S.A. ze srebra najwyższej próby (Ag 999) Kolekcja przygotowana jest w limitowanym nakładzie 999 kolekcji z czego w Polsce w wyłącznej dystrybucji Skarbca Mennicy Polskiej S.A. dostępnych jest zaledwie 499 kolekcji.
 
                Skład kolekcji:
 
                                •  ZAŚNIĘCIE MARII
                                •  ZWIASTOWANIE
                                •  NARODZINY JEZUSA
                                •  PRZYBYCIE MĘDRCÓW ZE WSCHODU
                                •  ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA
                                •  WNIEBOWSTĄPIENIE JEZUSA
                                •  ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
 
 
 
 
Mistrz Wit Stwosz przybył do Krakowa w 1477 r., miał wówczas dokładnie 30 lat. Praca nad ołtarzem głównym do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była początkiem jego 20-letniego pobytu w Krakowie. Niestety jedynie część jego dzieł przetrwała do naszych czasów. Wśród nich to najważniejsze - Ołtarz Mariacki.
 
Poliptyk Mariacki to jeden z największych gotyckich ołtarzy w Europie. Warto wspomnieć, że w 1442 roku runęło sklepienie kościoła a wraz z nim przepadł stary ołtarz główny. Kiedy wzniesiono nowe, podwyższone prezbiterium, mieszczanie postanowili także ufundować nowy ołtarz, który będzie odzwierciedlał ich bogactwo i potęgę patrycjatu.
 
Dzieło Wita Stwosza w całości wyrzeźbione w drewnie lipowym, to tzw. pentaptyk, czyli konstrukcja składająca się z pięciu części. Składa się nań szafa ołtarzowa (stąd też inne określenie – ołtarz szafiasty) oraz dwie pary skrzydeł bocznych – dwa ruchome i dwa nieruchome. W centrum znajdują się figury w rzeźbie pełnej, zaś skrzydła boczne, zarówno wewnętrzne i zewnętrzne są płaskorzeźbione.
 
Scena centralna przedstawia Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny, która w myśl średniowiecznej maniery przedstawiona jako młoda dziewczyna, zasypia – czyli spokojnie umiera – na rękach św. Jakuba Starszego, w otoczeniu wszystkich dwunastu apostołów. Jednocześnie dokonuje się jej Wniebowzięcie, co widać zaraz powyżej głównej sceny. W zwieńczeniu ołtarza widzimy koronację matki Boskiej na Królową Nieba i Ziemi, a po obu stronach tej sceny – święci patronowie Polski – św. Stanisław i św. Wojciech. W tzw. predelli (dolna część na której opiera się niejako szafa główna) przedstawiono drzewo Jessego, czyli drzewo genealogiczne Marii, pochodzącej z rodu Dawida, którego ojcem był właśnie Jesse. Skrzydła boczne otwartego ołtarza przedstawiają 6 radości Matki Bożej. Idąc od góry, od lewej strony widzimy Zwiastowanie, Boże narodzenie wraz z pokłonem pasterzy oraz pokłon Trzech Króli. Po prawej stronie mamy za to kolejno: Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego. Warto zaznaczyć, że taki otwarty ołtarz był dla wiernych dostępny jedynie w święta, w dni powszedni ołtarz nie był wcale otwierany. Tak więc zazwyczaj zgromadzeni musieli zadowolić się ołtarzem zamkniętym, którego poszczególne kwatery przedstawiają następujące sceny: spotkanie św. Joachima ze św. Anna w Złotej Bramie, Narodziny Maryi, Ofiarowanie Maryi w Świątyni, Pojmanie Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, Mały Jezus nauczający w Świątyni, Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni, Ukrzyżowanie Zdjęcie z krzyża, Złożenie do grobu, Chrystus w Otchłani, Trzy Marie u grobu, Chrystus Ogrodnik ukazujący się Marii Magdalenie.
 
Specyfikacja:
 
                               Materiał:          SREBRO próby 999
                               Nominał:          1 dolar                            
                               Nakład:             999 egz. 
                               Wymiary:         28,2 x 28,2 mm
                                Masa:                15 g
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Podana cena promocyjna jest stała i dotyczy pojedynczej monety z kolekcji
** W ramach zamówienia monety wysyłane są systematycznie raz w miesiącu
***Dodatek do kolekcji w formie pudełka wysyłany jest razem z ostatnim elementem serii

 

Nr katalogowy produktu 2053035
Nakład 999
Masa 15,00 g
Materiał Srebro
Wymiary 28,2 x 28,2
Zdobienie Kolor
Rok Emisji 2015