Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Traktat o biciu monety

Posted on 21-03-2017 by Skarbiec Mennicy Polskiej S.A.

21 marca 1522 roku na odbywającym się w Grudziądzu zjeździe Stanów Prus Królewskich, Mikołaj Kopernik wygłosił traktat o monecie „De aestimatione monetae” (O szacunku monety).

Mikołaj Kopernik był zwolennikiem teorii, w której wartość pieniądza zależała od ilości i jakości kruszcu. Dobra moneta, powinna mieć wartość nominalną, równą wartości materiału, z którego została wybita. Późniejsze prawo którego był twórcą mówi o tym, że jeśli istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy (wyższa zawartość kruszcu), to ten „lepszy” pieniądz będzie gromadzony, a w obiegu pozostanie ten „gorszy”. Jest to jedna z najważniejszych zasad ekonomii, mówiąca o tym, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy.

koper Grafika Johana Schübelera z II poł. XIX w. ukazująca Mikołaja Kopernika przedstawiającego swój Traktat o biciu monety w czasie obrad sejmu Prus Królewskich w Grudziądzu. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. źródło: http://copernicus.torun.pl


Umieszczony w dziale Wpisy ogólne