Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Józef Maksymilian Ossoliński

Posted on 17-03-2017 by Skarbiec Mennicy Polskiej S.A.

17 marca 1826 roku, w Wiedniu po ciężkiej chorobie zmarł Józef Maksymilian Ossoliński, fundator i założyciel Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, który powstał w 1817 roku. Ossolineum było jednym z najważniejszych ośrodków kultury polskiej, posiadało drugi co do wielkości księgozbiór w kraju zaraz po Bibliotece Jagiellońskiej, przekazany w całości przez założyciela z własnych zbiorów. Do wybuchu II wojny światowej Ossolineum posiadało około 220 tysięcy dzieł, ponad 6 tysięcy rękopisów, ponad 9 tysięcy autografów, ponad 2 tysiące dyplomów i ponad 3 tysiące map.

Po wysiedleniu Polaków ze Lwowa i włączeniu wschodnich kresów w granice ZSRR i w wyniku odzyskania części zbiorów od władz sowieckich, Ossolineum zostało przeniesione do Wrocławia z siedzibą w dawnym, barokowym zespole klasztornym Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, gdzie działa od 1947 roku po czasy obecne.


Umieszczony w dziale Wpisy ogólne