Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Carskie Skarby Faberge

Posted on 11-04-2017 by Skarbiec Mennicy Polskiej S.A.

Najsłynniejszymi prezentami wielkanocnymi są niewątpliwie dzieła sztuki złotniczej z czasów dynastii Romanowów - carskie jaja z pracowni nadwornego złotnika Petera Carla Faberge. Do ich wyrobu używano najdroższych kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej, złota oraz srebra. Autorami projektów byli pracujący w pracowni Faberge złotnicy: Erik Kollin, Michał Perchin, Henryk Wigstrom, Alma Pihl. Każdy projekt musiał być zaakceptowany przez jubilera carskiej rodziny Petera Faberge.

Pierwsze jajo z pracowni Faberge zostało wykonane w 1884 roku, na zlecenie cesarza Aleksandra III, był to prezent dla żony Marii. Po śmierci ojca, syn i następca tronu Mikołaj II kontynuował tradycję zamawiania jednego jaja na Wielkanoc. Zawartość jaja zawsze kryła w sobie niespodziankę i była objęta tajemnicą aż do momentu otworzenia.

Faberge

Najdroższym na świecie Jajem Faberge jest wykonane w 1897 roku dla cara Mikołaja II, który podarował je w prezencie swojej świeżo poślubionej żonie, carycy Aleksandrze Fiodorownej, JAJO KORONACYJNE. Niezwykle bogate zdobienie jaja nawiązywało do siatki koronki z koronacyjnej sukni carycy, dekorowanej złotymi listkami wawrzynu. Wewnątrz ukryta była  misternie wykonana, złota miniatura karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinu i szybkami z górskiego kryształu. Obecnie jajo znajduje się w zbiorach Link of Time Foundation.

W 2004 roku zostało wycenione na 25 mln dolarów.  Gdyby dziś zostało wystawione na sprzedaż kosztowałoby o wiele, wiele więcej!

koron

Umieszczony w dziale Wpisy ogólne