Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Bitwa pod Racławicami

Posted on 04-04-2017 by Skarbiec Mennicy Polskiej S.A.

4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami w czasie insurekcji kościuszkowskiej, dowodzone przez naczelnika Tadeusza Kościuszkę liczące około 6 tysięcy żołnierzy, w tym około 2 tysięcy milicji chłopskiej uzbrojonej w kosy, wojska polskie, stoczyły bitwę z 6 tysięczną armią rosyjską dowodzoną przez generała Aleksandra Tormasowa. Ogromną rolę w zwycięskiej bitwie wojsk polskich odegrali kosynierzy, a szczególnie trzech z nich, zdobywcy rosyjskich dział, Wojciech Bartos Głowacki, Stanisław Świstacki i Jędrzej Łakomski. Echa zwycięskiej bitwy rozniosły się po całym kraju, a także przyczyniły się do rozszerzenia insurekcji na inne regiony. Zwycięstwo w bitwie pod Racławicami, dało impuls do wybuchu insurekcji w Warszawie i dodało wiary w możliwość wygrania powstania.

Najsłynniejszy polski obraz przedstawiający losy bitwy został zamówiony przez władze Lwowa w 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, namalowany w latach 1893-1894, przez zespół polskich malarzy pod kierunkiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki znajduje się w specjalnie wybudowanej rotundzie Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

panoroama_blog Panorama Racławicka

 


Umieszczony w dziale Wpisy ogólne