Uwaga! Twoja przeglądarka jest w bardzo starej wersji. Zaktualizuj ją natychmiast.

Korzystasz z bardzo starej wersji Internet Explorera (6.0). Nie jest ona wspierana przez producenta i stanowi potencjalne zagrożenie.

Aby w pełni korzystać z Naszego sklepu dokonaj aktualizacji.Tak, chcę dowiedzieć się więcej

Sklep Skarbca Mennicy Polskiej

Przejdź do głównej treści »


Aktualnie przebywasz w:

Bank Centralny Kanady

Posted on 14-03-2017 by Skarbiec Mennicy Polskiej S.A.

82 lata temu, 11 marca 1935 roku swoją działalność rozpoczął bank centralny Kanady, który jest odpowiednikiem Narodowego Banku Polskiego.

Kanada jest monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II (Królową Brytyjską), jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. To kraj dwujęzyczny i wielokulturowy. Na poziomie federalnym obowiązują dwa języki, angielski i francuski.

kanada

Pierwszym Polakiem, który na stałe wpisał się w historię Kanady, był inżynier Kazimierz Gzowski. Uczestnik Powstania Listopadowego, który po nieudanym zrywie niepodległościowym został internowany i przymusowo deportowany przez władze austriackie w 1834 roku do Stanów Zjednoczonych. Inżynier Gzowski mieszkał w Kanadzie od 1841 roku, zatrudniony przez rząd kanadyjski w Departamencie Dróg i Mostów. W 1846 roku, Gzowski przyjął obywatelstwo kanadyjskie. W latach 50-tych XIX wieku kierował budową pierwszej międzynarodowej linii kolejowej łączącej Kanadę i Stany Zjednoczone. Jego największym osiągnięciem jest jednak most nad rzeką Niagarą, łączący Fort Erie w Kanadzie z miastem Buffalo w USA. Kazimierz Gzowski był także twórcą parku narodowego, po kanadyjskiej stronie wodospadu Niagara.

W 1917 roku kanadyjska Polonia wsparła polskie dążenia w drodze do niepodległości, organizując w miasteczku Niagara on the Lake obóz rekrutacyjny Armii Polskiej, w którym wyszkolono 22 tysiące żołnierzy. W tym samym czasie przy kolegium uniwersyteckim w Toronto działała szkoła oficerska. Jednym z jej słuchaczy był Andrzej Małkowski, twórca polskiego harcerstwa, uczestnik walk na froncie we Francji, w 1918 roku przeniesiony do armii generała Józefa Hallera.


Umieszczony w dziale Wpisy ogólne